Rodinná dovolená a jiná neštěstí IV.

23. srpna 2018 v 15:12 | Mary |  Po koutech světa
Opět se budu opakovat, prosím, používejte deodoranty, protože čuchat ty vaše smradlavý výpary je fakt nechutné. Moje ranní káva stojí na stole a já se rozhodla, že moje možná o článku ze všech dovolených uskutečním. A tak přináším další článek, tentokrát o výletech, doporučeních a tipech, jak třeba i ušetřit.

V dnešní době je všechno opravdu drahý a tak jsem například až do 17 jezdila tramvají s lístkem za 10 korun. Pokaždé mi to vyšlo, ale o tom dnešní článek nebude. Pokaždé, ať jedeme kamkoliv, naplánujeme si zhruba osu naší dovolené už doma. A já už pak jen hledám kolik stojí vstupy a jestli nejde cizince nějak oblafnout. Už 29. června jsme vyrazili do Chorvatska. Kdo si myslel, že jsme se přes týden váleli na pláži se plete. Na pláži v našem letovisku jsme byli asi tak 4*. Bydleli jsme kousek od Trogiru a tak návštěva města byla nutná.


Další nutnou zastávkou byl NP Krka. Při příjezdu k parkovšti opodál stojí autobus, který vás odveze až k řece, na které se nacházejí překrásné vodopády. V červnu za vstup zaplatíte do 110 kun, za děti v tomto NP do 18 let do 80 kn. V červenci a srpnu cena, jako všude, razantně narůstá a vy pokud nevíte, že dávají slevu po 16. hodině zaplatíte i 200 kuna za jednu osobu. Se slevou 145 kuna a u dětí 120 kuna, po slevě 90. Tyto ceny jsou na kopletní park a slevy po 16 hodině se týkají pouze tohoto kopletu. Děti do 7 let mají vstup gratis. Češi je nejčastěji nazývají "Vodopády řeky Krky", jejch pravé jméno zní Skradinské vodopády. Jsou velmi působivé, navštívit je můžete po celý rok, protože díky svým podvodním i povrchovým zdrojům mají vody dostatek, avšak nejkrásnější bývají koncem jara.


Cetina pramení ve vybombardované vesnici Knin, když přijedete do vesnice, zamrazí vás, vše zůstalo tak, jak to Srbové zničili, varuji Vás, pro ty citlivé z Vás to opravdu není. Když seběhnete sráz vykoukne na vás neuvěřitelný pramen řeky. Voda vyvěrá z opravdu veliké hloubky a voda je nesmírně ledová. Vstup k prameni je zcela zdarma.


Dalším takovým tripem, kde jsme si nebyli jistí, jestli vyjde nebo ne, byla návšteva Omiše a řeky Cetiny. Řeku jsme chtěli sjet na raftu, ale když jsme tam přijeli, dozvěděli jsme se, že se musíte objednat o týden dřív. Byli jsme zklamaní a všichni chtěli jet zpět, jenže já zevelela, že pojedeme zpět do Omiše a ještě se poptáme. Naštěstí vše klaplo a my si koupili lístky na raftování. Cena se pohybuje od 20 euro až k 40 euro za osobu, je potřeba si najít agenturu, která nabízí trasu nejlevněji. My jsme platili 28 euro a jeli jsme kolem 3 - 4 hodin. Nás autobus ještě s dalšími turisty vyvezl do Slime, kde jsme se rozdělili do několika skupin. Každá skupina měla svého instruktora. Ať už máte nebo nemáte zkušenosti s raftingem musíte mít přilbu a vestu, všechno vybavení dostanete. Budete vypadat velmi krásně, viz fotka! Na konci raftingu v Radmanove Mlinici si můžete koupit CD za 100 kuna, kde jsou fotografie, prtože se nedoporučuje brát telefoty, fotoaparáty, nebo kamery na raft. A to můžu z vlastní zkušenosti potvrdit.


Také jsme navštívili Split a Omiš. To jsou krásná historická města, která jsou nemírně drahá.Potom jsme se přemístili od moře do vesnice Slunj, nedaleko od Plitvických jezer. Ale před Plitvickými jezery jsme navštívili Rastoke. Vodopády se nacházejí a řece Slunjčica a i tu se natáčel Vinnetou. Je tu celý skanzen, no však zpoplatněn. Určitě se to ale vyplatí, protože celý skanzen je opravdu nádherný. Můžete krmit husy, nebo ryby. Už nevím, kolik stál vstup do skanzenu, ale kupte si rodinnou, protože ušetříte 10 kuna. Děti tu jsou do 10 let.


A dnešní poslední tip jsou Plitvická jezera. Legendární místo, které kdo nenavštívil, jakoby nežil. Je to něco tak strašně kýčovitého, že si to neumíte ani představit, ale opravdu to stojí za to. Je to tu moc nádherné a doporučuju Vám navšívit jezera opět po 16 hodině, protože dostanete opět slevu. Děti tu berou do 17 let, ne, já jsem prošla taky Smějící se Plitvice jsou nedaleko Bosny a Hercegoviny, kde doporučuji vodopády Kravica, Mostar a Sarajevo!! V NP se nachází 140 vodopádů, 20 jeskyň, klidně tu můžete potkat i medvěda. Vybrat si můžete mezi 6 trasami, které trvají 3 - 6 hodin. My si vybrali zlatou střední trasu a myslím, že to bohatě stačilo. Přes jedno ze dvou největších jezere, Kozjak jezdí pravidelně parníček. K večeru už byla docela zima a tak doporučuju přibalit ještě nějaký slabý svetr. Mně osobně se víc líbily vododopády Rastoke, ale každému se líbí něco jiného.


V dalším článku budu psát o Švýcarsku a o Korsice. Už teď se mi zdá článek moc dlouhý. Mějte se krásně.

Pac a pusu u dalšího čkánku,
Normální holka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama